Od 1 marca ślub w plenerze, obce imiona dla dzieci i nowy dowód osobisty.
1 marca 2015 r. to dzień, w którym nastąpi swoista rewolucja w zakresie związanym z aktami stanu cywilnego oraz dowodami osobistymi. Wnioski o wydanie dowodu mają być prostsze do wypełnienia, będzie je można złożyć w każdym urzędzie gminy na obszarze całego kraju, a z dowodu osobistego zniknie część widocznych na nim do tej pory danych.
Najważniejsza zmiana polega na tym, że urzędy gmin przestaną pracować na własnych systemach komputerowych służących do przetwarzania danych mieszkańców gminy. Zamiast tego będą miały dostęp do zintegrowanego Systemu Rejestrów Państwowych pozwalającego na korzystanie z rejestru PESEL dostęp do informacji o dowodach osobistych oraz aktów stanu cywilnego. Ta zmiana pozwoli między innymi na to, że sprawy związane z aktami stanu cywilnego oraz dowodami osobistymi będzie można załatwić w dowolnym urzędzie gminy.
Wprowadzony zostaje także nowy wzór dowodu osobistego. Znikną z niego informacje o adresie zameldowania, kolorze oczu, wzroście oraz wzór podpisu posiadacza dowodu. Dodana natomiast zostanie informacja o obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim. Dobrym rozwiązanie zastosowano również w odniesieniu do fotografii – nie będzie już trzeba robić dwóch różnych zdjęć do dowodu i paszportu – zdjęcie do dowodu powinno spełniać takie same wymogi jak to do paszportu.
Obce imiona dla dzieci
Nowe przepisy, która zaczną obowiązywać od dnia 1 marca 2015 r. powodują, że możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Możliwe będzie nadawanie takich imion jak np. Raul, Lionel, Roberto, Fabia czy Pia. Imię dziecka nie może być uwłaczające, ośmieszające, czy zdrobniałe. Ostatecznie ocena tego, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymogi przewidziane przepisami prawa należeć będzie do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
Ślub poza urzędem
Kolejne novum, to możliwość zawarcia ślubu przed dowolnym – wybranym przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo – kierownikiem urzędu stanu cywilnego. To oznacza, że małżeństwo można zawrzeć w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Może to być także miejsce inne, niż urząd. Musi ono jednak gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii. Tym samym trudno sobie wyobrazić żeby była to np. plaża.